
Ett bageri i framkant
Med Markus Larsson och Magnus Olsson vid rodret är Linds Bageri i Linköping ett välskött och växande företag i branschens framkant. Bageriet utsågs till Årets Företagare i bageribranschen 2023 och blev 2024 MyFoodOffices första svenska kund. Som ett anrikt bageri bakar de allt från klassiska bröd till fina bakverk, och förser både sina egna populära butiker och den lokala dagligvaruhandeln med färskt bröd sju dagar i veckan.
Ett system de vuxit ur
Linds Bageri hade sedan tidigare ett fungerande affärssystem, men det var installerat lokalt, vilket i praktiken innebar att uppdateringar och underhåll krävde egen IT-kompetens, att systemet bara gick att nå från specifika datorer, och att anpassningar och vidareutveckling var tunga processer. I takt med att bageriet växte blev begränsningarna allt tydligare.
Markus berättar att de lade flera år på att hitta rätt lösning att byta till, och att de i dag är glada för det val som gjordes.
“Systemet hjälper oss i vardagen. Vi är särskilt nöjda med att ha tagit steget upp i molnet. Nu har vi tillgång till ett bra verktyg för att digitalisera driften, minska matsvinnet och stärka lönsamheten,”
– Markus Larsson, vd på Linds Bageri.
Steget till molnet

Att bli först ut i ett nytt land är inget man tar lättvindigt på. Innan de bestämde sig gjorde de en grundlig research — bland annat besökte de fyra bagerier i Norge som redan använde MyFoodOffice, för att på plats se hur systemet fungerade i verksamheter som liknade deras egen.
Efter besöken hos de norska bagerierna föll valet på MyFoodOffice. Intrycket var gott, och de såg att systemet både kunde uppfylla deras krav och dessutom erbjuda nya, lönsamma möjligheter för bageriet. Att se systemet i skarp drift hos verksamheter som liknade deras egen gav förtroende inför bytet.
Jonna Frimodig satte upp systemet parallellt med det befintliga, i nära samarbete med MyFoodOffices ERP-specialister. Det gav Linds kontroll över när de var redo att gå live, och möjlighet att verifiera systemet steg för steg innan kunderna flyttades över till den nya beställningsportalen.
Produktionen togs också in tidigt i processen — bageri, konditori och paketering — för att säkerställa att de fick de rapporter och integrationer de behövde i sitt dagliga arbete.
Ett system att växa med
Jonna beskriver MyFoodOffice som användarvänligt och modernt, och lyfter samtidigt fram något hon tycker är minst lika viktigt: att det är ett system att växa med. Över ett år efter lanseringen fortsätter MyFoodOffice att lyssna på Linds Bageris behov och anpassa lösningen därefter.
“Nu har vi äntligen ett system vi kan växa med, och det ger oss den flexibilitet och digitala kontroll vi behöver för att öka försäljningen och ge våra kunder bättre uppföljning. Vi kan snabbt få insikt i var vi vinner och var vi tappar.”
– Jonna Frimodig, Säljare / Order & Butikschef på Linds Bageri.
Orderpersonalens nya vardag
Den nya lösningen har inneburit ett rejält lyft för orderpersonalen, som lyfter fram flera avgörande framsteg:
Ett engagemang som gör skillnad
Som första svenska kund var Linds Bageri med och la grunden för hur MyFoodOffice fungerar på den svenska marknaden. Att vara först ut innebar naturligtvis en del nybyggararbete, men det var ett arbete Linds Bageri inte gjorde ensamma.
“MyFoodOffice har alltid haft ett stort engagemang för att förstå oss och hitta lösningar. Det bästa är att ni aldrig har sagt att något är omöjligt,” säger Jonna. Hon lyfter också fram att hon är mycket nöjd med insiktslösningarna och att systemet kontinuerligt utvecklas och uppdateras.
Den tätta dialogen och viljan att hitta lösningar är precis det som gjort att eventuell inledande skepsis snabbt vändes till förtroende — i dag är både Linds Bageri och deras kunder överens om att steget var väl värt att ta.
Vägen framåt
För Linds Bageri har klivet in i molnet inneburit bättre orderflöde, bättre överblick över processerna i företaget och möjlighet att förbättra arbetet med lönsamhet, försäljningsinsikt och ökad försäljning i butikerna.
Tack vare den täta dialogen och den kontinuerliga utvecklingen står Linds Bageri väl rustade för framtiden.
